تالار گفتگوی تخصصی بلاکچین و رمزارزها

روشی امن برای نگهدا...
 

روشی امن برای نگهداری و محافظت از کلمات بازیابی کیف پول

 

حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

کلمات بازیابی یا Seed نقش بکاپ از تمام دارایی های کریپتوی شما را دارند. چنانچه هر اتفاقی برای کیف پول شما بیفتد (هر مدلی از کیف پول ها) توسط این کلمات می توانید دوباره به دارایی خود دسترسی داشته باشید. دقیقا به همین دلیل باید بسیار مواظب باشید که این کلمات دست افراد شیاد نیافتد چون همین کلمات کافیست تا همه دارایی شما از کیف پول مربوطه را سرقت کنند.

زمانی که شما کیف پول جدیدی نصب و راه اندازی می کنید معمولا همان ابتدا این کلمات بازیابی را به شما نمایش می دهند و از شما درخواست می کنند آنها را جای امنی یادداشت و نگهداری کنید. مثلا در کیف پول Ledger تعداد آنها 24 کلمه و بنام recovery phrase می باشند که یک بکاپ از تمامی رمزارزهایی می باشد که توسط آنکیف پول مدیریت خواهید کرد و هر اتفاقی برای دستگاه Ledger شما بیافتد می توانید توسط این 24 کلمه مجددا به دارایی خود دست پیدا کنید. در صورت خرابی یا گم شدن دستگاه، بیتکوین و اتریوم و دیگر ارزهای شما باز هم توسط این کلمات در دسترس شما خواهد بود.

پس بسیار مهم است که از این کلمات محافظت کنید چرا که:

  • اگر کسی به این کلمات دست پیدا کند به همه دارایی شما دسترسی خواهد داشت و می تواند آنها را به سرقت ببرد.
  • اگر این کلمات را گم کنید و کیف پول شما اتفاقی برایش بیفتد دیگر هیچ راهی برای دستیابی به دارایی خود ندارید.

به عبارتی گم کردن یا لو دادن این کلمات برابر است با از ریسک بسیار بالای از دست دادن دارایی! در مورد اهمیت این عبارات بازیابی مطالعه کنید و روش های مختلف نگهداری از آنها را بررسی کنید.

 

توصیه های ایمنی:

  • عبارات بازیابی خود را در جایی امن نگهداری کنید. به عبارتی هرگز آنها را روی گوشی موبایل و کامپیوتر یا هر دستگاه دیگری که به اینترنت وصل می شود ذخیره نکنید! هر دستگاه آنلاینی امکان هک شدن دارد و اگر هکر به این کلمات دست پیدا کند دارایی شما به خطر می افتد! فقط یک اشتباه کافیست! حتی گرفتن عکس از این کلمات کار درستی نمی باشد!
  • کلمات را برای هیچکس ارسال نکنید! این کلمات به هیچ وجه نباید به کسی داده شود و اگر اینکار را انجام دهید به معنای آن است که پول نقد را به طرف داده اید! در جایی نگهداری کنید که فقط شما از آن اطلاع دارید و فقط شما می توانید به آن دسترسی داشته باشید.
  • منظور از مکان امن فقط جایی نیست که دیده نشود! باید جایی باشد که به عنوان مثال کاغذ مربوطه بر اثر آتش سوزی و خرابی لوله های آب از بین نرود! 
  • به جرات می توان گفت جهت پشتیبانی و کمک به شما هیچ وب سایتی حتی کارمندان پشتیبانی کیف پول نباید این کلمات را از شما درخواست کنند و شما هم نباید به آنها دسترسی بدهید.

یک راه هوشمنده این است که همه این کلمات را یکجا کنار هم نگهداری نکنید و مثلا آنها را به 3 قسمت  روی 3 برگه کاغذ تقسیم کنید و هر بخش را در محلی امن و جدا از هم نگهداری کنید. هیچکس با دستیابی به یک بخش از این کلمات کاری پیش نخواهد برد حتی خودتان. اگر هم یک بخش را گم کنید در حالیکه هنوز به کیف پول خود دسترسی دارید مجددا می توانید یک نسخه دیگر یادداشت کنید. این روش محدود به 3 بخش نیست شما می توانید کلمات را مثلا در 5 قسمت جدا نگهداری کنید اما چیزی که بسیار مهم است این است که فراموش نکنید همه بخش ها را کجا نگهداشته اید.

حالا فرض کنید شما این کلمات را روی کاغذهایی یادداشت کرده اید و جایی امن نگهدای می کنید. اما باید بدانید که کاغذ چندان ابزار با دوامی نیست و در مقابل خیلی اتفاقات مثل آب و آتش آسیب پذیر است. برای همین راه حل های جالب تری ابداع شده که نگهداری روی ابزار های فلزی یکی از آنهاست.

به عنوان مثال شرکت لجر یک کپسول مقاوم در برابر آب و آتش برای نگهداری کاغذ حاوی این کلمات ارائه کرده یا محصول The Billfodl آنها نیز ابزار مناسبی برای محافظت از کلمات است. وسیله ای هم بنام Hodler در ایران در دسترس است.

 

شما چطور از عبارات بازیابی خود نگهداری می کنید؟ راستی می دانید این راز را هم نباید با کسی در میان بگذارید؟


نقل‌قول
    سبد خرید