تالار گفتگوی تخصصی بلاکچین و رمزارزها

ERC20 چیست؟

 

حامد ریحانی
Illustrious Member Admin
عضو شده: 1 سال قبل
ارسال‌: 510
شروع کننده موضوع  

اتریوم یک سیستم بلاکچین است که امکان ایجاد و انتقال انواع مختلف توکن را فراهم می کند. این توکن‌ها کاربردهای زیادی دارند و شامل مواردی می‌شوند مانند توکن های قابل تعویض (fungible)، غیرقابل تعویض (non-fungible) و غیره که دارای ویژگی‌های دیگر هستند و انواع استانداردهای توکن مختلف برای هر کدام تعریف شده است. در ادامه محبوب ترین استاندارد توکن برای اتریوم یعنی ERC-20 را توضیح می دهم.

 

ٍERC چیست؟

برای سازگاری این توکن ها با یکدیگر، جامعه اتریوم از رویه هایی پیروی می کند که توسط یک سند فنی به نام ERC مشخص شده است. عبارت ERC مخفف Ethereum Request for Comments می باشد و هر سند فنی معمولاً دارای یک شماره شناسه منحصر به فرد است که نشان می‌دهد چگونه از این توکن‌ها می‌توان استفاده کرد، به اشتراک گذاشت و یا به کیف پول کریپتو منتقل کرد.

 

و اما ERC-20

  • ERC-20 نشانه ای برای Ethereum Request for Comments با شناسه 20 می باشد.
  •  با تعریف یک چارچوب یا framework مشخص می کند توکن های ERC-20 با بکارگیری لیستی از توابع و رابط ها که می توانند در آن استفاده شوند، چه کاری انجام دهند.
  • استانداردی برای توکن ها تعیین می کند و آنها را با یکدیگر سازگار می کند.

ٍEthereum Request for Comments یک پروتکل رسمی برای ایجاد بهبود در شبکه اتریوم است. استانداردهای ERC توسط توسعه دهندگان جامعه اتریوم ایجاد شده است. توسعه دهندگان سندی تهیه می کنند که روش ها و قوانینی را توصیف می کند که فکر می کنند اکوسیستم اتریوم را بهبود می بخشد. اگر توسعه دهندگان اصلی و جامعه با پیشنهاد موافق باشند، به یک استاندارد تبدیل می شود. 

تمام توکن های پیرو استاندارد ERC-20 را می توان در اکثر کیف پول های سازگار با ERC-20 بدون هیچ کار فنی اضافی نگهداری کرد.

 

ERC-20 چه کاری انجام می دهد؟

ERC-20 قوانین اولیه توکن های اتریوم را با تعریف انواع توابع و روابط تعریف می کند. این بدان معناست که منطق دقیق توکن‌ها را تجویز نمی‌کند، اما یک چارچوب تقریبی را تعیین می‌کند که کد توکن‌ها را می‌توان در آن نوشت و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا تعریف کنند که توکن‌های جدید در سیستم اتریوم چگونه کار می‌کنند.

توکن های ERC-20 برای استفاده در پلتفرم اتریوم طراحی شده اند. آن‌ها فهرستی از استانداردها را دنبال می‌کنند تا بتوان آن‌ها را به اشتراک گذاشت، با دیگر توکن‌های همان استاندارد مبادله کرد، یا به کیف پول ارز دیجیتال منتقل کرد.

ERC-20 تضمین می کند که هر بار که یک توکن جدید منتشر می شود، پروژه ها نیازی به انجام مجدد ندارند. استاندارد ERC-20 تضمین می کند که توکن های قدیمی با موارد جدید سازگار هستند (اگر توکن های جدید از قوانین ERC-20 پیروی کنند). بیشتر توکن‌هایی که در اتریوم به عنوان عرضه اولیه سکه منتشر می‌شوند، توکن‌های ERC-20 هستند.

 

ERC-20 چه اهمیتی دارد؟

ERC-20 مدیریت و ایجاد توکن ها را ساده تر می کند. قبل از ایجاد استاندارد ERC-20، توسعه دهندگان در تصمیم گیری برای استفاده از اصطلاحات در کد با مشکل مواجه بودند و صرافی ها و کیف پول ها مجبور بودند پلتفرم های خود را بسازند تا بتوانند هر توکن جدید را بپذیرند.

ERC-20 قوانینی را تعیین کرده که همه توکن ها باید از آن پیروی کنند تا همه توکن های موجود در سیستم اتریوم بتوانند با این شبکه سازگار باشند. این قوانین تضمین می‌کنند که انواع مختلف توکن‌های اتریوم در هر نقطه از شبکه اتریوم یکسان عمل می‌کنند.

وقتی ERC-20 استاندارد شد، توکن‌های جدید می‌توانستند در صرافی فهرست شوند یا به صورت خودکار به کیف پول شخصی منتقل شوند. این بدان معناست که تقریباً تمام کیف‌پول‌هایی که از ارز اتریوم (ETH) پشتیبانی می‌کنند، از توکن‌های ERC-20 نیز پشتیبانی می‌کنند.

 

توکن های ERC-20 چگونه ایجاد می شوند؟

توکن های ERC-20 از طریق قراردادهای هوشمند یا Smart Contract ها ایجاد می شوند. توکن ها برای پذیرفته شدن به عنوان توکن ERC-20 باید مجموعه ای از قوانین را رعایت کنند. این قوانین استاندارد برای همه توکن‌های موجود در شبکه اتریوم اعمال می‌شود و آن‌ها را بر اساس این پروتکل با توکن‌های دیگر قابل تعویض (fungible) می‌سازد. توکن هایی که از استانداردهای یکسانی پیروی می کنند برابر هستند و می توانند با یکدیگر مبادله شوند.

برای خرید، فروش و تجارت توکن ها در اتریوم، باید هزینه ای برای انجام تراکنش پرداخت کنید. این کارمزد بر اساس مقدار گازی که برای نوشتن تراکنش در بلاک چین لازم است تعیین می شود و پرداخت آن با واحد ETH یعنی اتریوم انجام می شود. یعنی استفاده کننده گان از این توکن ها برای پرداخت هزینه های شبکه همواره باید مقداری ارز اتریوم نیز داخل کیف پول خود داشته باشند.


   
نقل‌قول
    سبد خرید