تالار گفتگوی تخصصی بلاکچین و رمزارزها

اتریوم 2.0 چیست؟

 

حامد ریحانی
Illustrious Member Admin
عضو شده: 12 ماه قبل
ارسال‌: 499
شروع کننده موضوع  

اتریوم 2.0 بروزرسانی روی شبکه بلاکچین اتریوم می باشد که طی آن از proof-of-work به proof-of-stake تبدیل می شود و باعث ایجاد بهبودهایی روی عملکرد این شبکه می شود. بدین ترتیب تایید تراکنش ها بوسیله ماینینگ به مدل Staking تبدیل می شود که امنیت بیشتری برای شبکه به همراه دارد. 

برای راه اندازی Node اتریوم به عنوان Validator باید حداقل 32 عدد ETH داشته باشید. برای تایید هر بلوک از بلاکچین یک ولیدیتور بصورت تصادفی انتخاب می شود و تراکنش های آن را تایید می کند و پاداش ثبت بلوک را دریافت می کند. جریمه هایی هم برای Validator هایی که قصد تخلف داشته باشند در نظر گرفته شده که می تواند حتی منجر به مصادره همه مبلغ stake کرده آنها شود. همچنین پاداش node هایی که نتوانند بصورت پایدار آنلاین بمانند قطع می گردد که باعث می شود افراد سعی کنند برای پایداری و آنلاین بودن node های خود تلاش و برنامه ریزی کنند.

با تغییر به PoS میزان مصرف انرژی در بلاکچین اتریوم به شدت کاهش می باید چرا که دیگر نیازی به قدرت بالای ماینرها جهت تایید تراکنش ها و استخراج بلوکهای جدید نمی باشد. با توجه به نگرانی‌های روزافزون در مورد مصرف انرژی عظیم شبکه‌های PoW مانند بیت‌کوین، این یک امتیاز با ارزش می باشد.

در اتریوم 2.0 از زنجیره های خرد جانبی برای افزایش مقیاس پذیری شبکه استفاده می شود و این شبکه قادر به پردازش تعداد بسیار بیشتری تراکنش بصورت موازی در هر ثانیه خواهد بود. در حال حاضر سرعت پردازش تراکنش ها حدود 15 تراکنش در ثانیه است که در اتریوم 2 با وجود 64 زنجیره خرد یا shard chain مقدار قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

اتریوم 2.0 طی سه مرحله به اجرا در می آید، فاز 0 و فاز 1 آن تا این لحظه به اجرا درآمده و فاز 2 یا مرحله نهایی آن قرار است در سال 2022 بر روی شبکه mainnet اتریوم اعمال شود که تمامی امکانات آن را به اجرا بگذارد.

 


   
نقل‌قول
    سبد خرید