تالار گفتگوی تخصصی بلاکچین و رمزارزها

بلاکچین چیست؟

 

حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

بلاکچین یک فناوری غیرقابل تغییر، قابل اعتماد و شفاف برای ذخیره اطلاعات است که اغلب برای ثبت سوابق تراکنش های مالی بکاربرده می شود و مانند یک زنجیره در حال رشد ساخته شده از بلوک های حاوی اطلاعات عمل می کند.

بلوک های جدید به انتهای زنجیره اضافه می شوند و پس از آن قابل تغییر نیستند. هر اطلاعاتی که در بلوک های با عمق مناسب ذخیره شده باشد ثبت ماندگاری خواهد داشت و قابل دستکاری یا حذف شدن نمی باشد. تمامی تراکنش های آن در معرض دید عموم است اما افراد در آن می توانند ناشناس بمانند و فقط به عنوان نام کاربری یا آدرس شناخته شوند.

در این سیستم تمام داده های بلاکچین بین هزاران کاربر یا گره (Node) توزیع می شود و کلیه دیتاها روی همه Node ها ذخیره می شود، بدین ترتیب بلاکچین نیاز به واسطه ای که تراکنش ها را مشروعیت می بخشد، از بین می برد و خودش صحت اطلاعات را تضمین می کند (کاری که بانکها در سیستم سنتی انجام می دهند). تا زمانی که اکثر گره ها بر سر تاریخچه دیجیتال مشترک خود توافق داشته باشند، اطلاعات موجود در بلاک چین معتبر و غیرقابل انکار در نظر گرفته می شود یعنی نودها به‌عنوان نوعی تاییدیه بر مشروع بودن تراکنش‌ها عمل می‌کنند.

جایگزینی یک مرجع مرکزی با هزاران Node همچنین به این معنی است که هیچ نقطه ضعفی قابل بهره برداری و نفوذ در اطلاعات وجود ندارد که این امر بلاکچین را برای ذخیره اطلاعات مهم یا حساس ایمن می کند. اطلاعاتی مانند اسناد قانونی، داده های مراقبت های پزشکی و یا ارز دیجیتال!

 

ملزومات بلاکچین:

  • نامتمرکز بودن: دیتا توسط تعداد زیادی از Node ها به جای یک مرجع مرکزی نگهداری می شود
  • تغییر ناپذیری: اطلاعاتی که در زنجیره ذخیره می شود رادیگر نمی توان تغییر داد یا پاک کرد
  • شفافیت: هر کسی می تواند اطلاعات را از اولین بلوک تا جدیدترین مشاهده کند
  • حفظ محرمانه گی: در حالی که همه تراکنش ها قابل مشاهده برای عموم هستند، افراد فعال با نام مستعار باقی می مانند
  • امن بودن: تقریباً غیرممکن است که بلاکچین را هک کنید زیرا این به معنای هک کردن اکثر گره ها به طور همزمان است

 

 


نقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

مروری بر تاریخچه بلاکچین

ایده و تکنولوژی بلاکچین بیش از 25 سال است که وجود دارد اما توسط خالق افسانه ای بیتکوین یعنی ساتوشی ناکاموتو به شهرت رسید. هیچ کس نمی داند ساتوشی کیست و یا اصلا چنین شخص حقیقی وجود دارد یا نه! تنها چیزی که می دانیم این است که شخصی با استفاده از این نام، حرکتی انقلابی انجام داد و بیت کوین را ایجاد کرد: اولین پول غیر متمرکز! فناوری بلاکچین ابزار و چارچوبی است که این حرکت را ممکن کرد.

بیتکوین از زمان پیدایش خود رشد کرده و به یک پدیده جهانی تبدیل شده و توسعه دهندگان بیشتری را به سمت تکنولوژی عظیم بلاکچین جذب نموده. اکثر ارزهای دیجیتال محبوب امروزه از بلاکچین به عنوان ستون فقرات تکنولوژیکی خود استفاده می کنند. اتریوم، لایت کوین، ریپل و غیره نمونه هایی از این رمزارز ها هستند که بر اساس بلاکچین ایجاد شده اند.

یکسان دانستن تکنولوژی بلاکچین با رمزارزها تفکر اشتباهی است. همه ارزهای رمزنگاری شده از بلاکچین استفاده نمی کنند بلکه برخی از آنها از روش های دیگری برای رسیدن به نتایج مشابه بهره می برند. همچنین برعکس این مسئله نیز صدق می کند: بلاکچین کاربردهایی فراتر از ایجاد رمزارز ها دارد.

 


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

برای اینکه بدانید بلاکچین چیست باید معنا و ارزش decentralization یا غیرمتمرکز سازی را درک کنید. بطور سنتی اطلاعات در سیستم های متمرکز ذخیره می شد و جایگزینی برای آن نبود. قبل از تکنولوژی دیجیتال، آرشیو های اطلاعات روی کاغذ و در کتابخانه ها نگهداری می شد و تا زمانی که این آرشیو شکل فیزیکی داشت امکان توزیع مالکیت آن وجود نداشت. البته شما می توانستید تمام کتاب های یک کتابخانه را کپی کنید و در محل دیگری نگهداری کنید اما باز هم معنای غیرمتمرکز شدن نداشت. قبل از بوجد آمدن امکانات چاپ و تکثیر، این کار را در قرون وسطی راهبان با مجددا دست نویس کردن مجدد کتاب ها انجام می دادند.

غیرمتمرکز بودن یعنی تمام Node های یک شبکه مالکیت همزمان بر روی اطلاعات یکسانی دارند. زمانی که شما یک کتاب را کپی می کنید ممکن است تغییراتی در آن ایجاد کنید که در نسخه اولیه وجود نداشته، اما زمانی که اطلاعات یک بلاکچین را برای یک Node جدید ارسال می کنید دقیقا و بدون هیچ تغییری دیتا را به آن می فرستید. هر تغییری روی دیتای گره جدید روی گره های دیگر از جمله گره مبدا ارسال نیز اعمال می شود. چیزی به معنی نسخه Copy یا Original در میان اطلاعات Node ها وجود ندارد و همه اطلاعات فقط یک بلاکچین است که روی سرورها یا Node های مختلف نگهداری می شود.

با پیدایش عصر دیجیتال، همچنان استفاده از سیستم های متمرکز بسیار عادی بود. درست است که اطلاعات دیگر روی کاغذ نیست اما روی سرورهایی نگهداری می شود که مالک شناخته شده و مشخصی دارند. مثل اطلاعات بانکی شما شامل موجودی و تراکنش ها و... که همگی روی سرور متعلق به بانک نگهداری می شوند. اگر کسی آن سرور را هک کند حساب بانکی شما را نیز در کنترل خواهد داشت! دیتای شما روی یک سرور یا نهایتا با چند بکاپ نگهداری می شود که هر اتفاقی برای آن بیفتد برای اطلاعات شما نیز می افتد! اما اگر کسی بخواهد اطلاعات یک بلاکچین غیرمتمرکز را دستکاری کند باید همزمان به اکثریت Node های آن دسترسی داشته باشد! هک کردن یک گره به تنهایی هیچ فایده ای ندارد و شبکه به راحتی تشخیص می دهد که اطلاعات آن گره نامعتبر شده است و یک نسخه سالم مجددا روی آن Node کپی می شود. 

برای کسب اطمینان از یکسان بودن اطلاعات Node ها باید یک اجماع یا consensus بین آنها وجود داشته باشد. نود ها باید بر سر اینکه چه اطلاعاتی داخل بلوک های جدید ذخیره می شوند توافق کنند یا به عبارتی Node ها برای انتخاب نسخه صحیح اطلاعات رای می دهند و هر ورژن متفاوتی را مردود اعلام می کنند تا مطمئن شوند که همگی بلاکچین یکسانی را ذخیره کرده اند. اگر شما تغییر در دیتای روی Node خود ایجاد کنید که مورد اجماع دیگر نودها قرار نگیرد شما از آن زنجیره جدا شده و یک بلاکچین جدید ایجاد کرده اید که به آن Fork گفته می شود.

شما می‌توانید بلاکچین را به‌عنوان نسخه‌ای مجازی از یک کتاب نسخه خطی تصور کنید که بین راهبان قرن بیست و یکم در گره‌ها دست به دست می شود و به آن «دست‌نوشته» واحد، یعنی بلاکچین اضافه می‌شوند. هر گره می‌تواند به آن مطلبی اضافه کند، همه گره ها می‌توانند محتویات آن مطلب جدید را بررسی کنند، هر کدام مطمئن می‌شوند که خطوط جدید درست به نظر می‌رسند. در نهایت کتابی داریم که هر خط آن در اجماع است. تفاوت این است که این نسخه خطی مجازی در همه جای جهان به طور همزمان ظاهر می شود، مانند یک سنگ دیجیتال حک شده که از تمام اطلاعاتی که در آن وجود دارد، از گذشته تا آینده محافظت می کند.


پاسخنقل‌قول
    سبد خرید