تالار گفتگوی تخصصی بلاکچین و رمزارزها

نود بیتکوین

 

حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

نود بیتکوین چیست؟

نود بیتکوین یا Bitcoin Node کامپیوتری است که نرم افزار بیتکوین را اجرا کرده است. هر کسی می تواند Node شخصی خود را داشته باشد و تنظیمات و قوانین خودش را اعمال کند. می شود گفت درگاه شما برای اتصال به اکوسیستم بیتکوین یک Node می باشد.

نود بیتکوین تراکنش های شما را به شبکه ارسال می کند و صحیح بودن تراکنش های دریافتی شما را وریفای می کند.

اگر نود شخصی خود را داشته باشید و کیف پول خود را از طریق آن به شبکه متصل کرده باشید، بدون نیاز و تکیه به دیگران عضوی از شبکه بیتکوین هستید و مقدار زیادی از اطلاعات حریم خصوصی خود حفاظت خواهید کرد.


نقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

چرا باید Node بیتکوین خود را داشته باشیم؟

زمانی که کیف پول خود را به نود خودتان متصل می کنید برای وریفای و تایید موجودی و تراکنش های خود نیاز به هیچ سرویس دهنده دیگری ندارید و خیال شما در مورد صحت اطلاعاتی که مشاهده می کند کاملا آسوده است.

اگر شما نود خصوصی ندارید پس در حال استفاده از نود شخصی دیگران هستید که اطلاعاتی مثل موجودی بیتکوین خود را دریافت کنید یا تراکنش هایتان را به شبکه ارسال کنید. کسانیکه حتی ممکن است آنها را نشناسید! اما آنها خیلی چیزها از شما می دانند مثلا کلید عمومی گسترده Xpub شما یا حتی ip های اتصال شما به اینترنت!

همچنین node شما به همراه هزاران نود دیگر به غیرمتمرکز بودن شبکه بیتکوین کمک می کند.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

نکات قابل توجه قبل از راه اندازی نود بیتکوین

کامپیوتری که node بیتکوین می شود بایستی بطور دائم یعنی 24 ساعته و بدون وقفه روشن باشد بنابراین هزینه برق دارید! بسیاری افراد برای اجرای node بیتکوین از کامپیوترهای تک بورد و کم مصرف و ارزان مانند Raspberry Pi استفاده می کنند. 

همچنین یک نود بیتکوین بطور متوسط حدود 20 گیگ مصرف اینترنت دارد و بایستی اینترنت آن بدون وقفه وصل باشد.

حتما توجه کنید که اطلاعات و دیتای node خود را بطور کامل از نخستین بلاک دانلود کنید در غیر این صورت احتمالا به دیتای شخص دیگری باید اعتماد کنید.

راه اندازی نود بیتکوین هیچ درآمدی برای شما ندارد و نباید آن را با ماینر اشتباه بگیرید.

به راحتی با دانلود نرم افزار Bitcoin Core می توانید روی کامپیوتر شخصی خود نیز نود بیتکوین راه اندازی کنید ولی ترجیحا اینکار را با سیستمی که کارهای روزمره انجام می دهند نباید همراه شود.

سیستم های آماده MyNode یا Nodl دستگاه های آماده ای هستند که سخت افزار و نرم افزار بصورت آماده می توانید بخرید (در ایران البته راحت نیست).

بیشتر افراد ترجیح می دهند سخت افزار خودشان را تهیه کنند و کارهای نرم افزاری را نیز خودشان انجام دهند، توصیه من هم به شما همین روش است.

نرم افزار های اوپن سورس مناسب راه اندازی نود بیتکوین: MyNode - Ronin Dojo - Raspiblitz

دانلود اولیه اطلاعات بلاکچین بیتکوین حدود 700 گیگ است و هر سال حدود 80 گیگ به آن اضافه می شود. بنابراین در حال حاضر یک فضای 1 ترابایت تا حدود 3 سال آینده برای آن کافی می باشد.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

قابلیت های دیگر Bitcoin Node

با داشتن Node Bitcoin و کمی امکانات سخت افزاری و نرم افزاری بهتر می توانید مواردی مانند Lightning Node ، Electrum Server ، Block Explorer ، Mempool Viewer هم برای خود راه اندازی کنید.

همچنین سرویس های پرداخت مثل BTC Pay یا امکاناتی مثل اجرای whirlpool را می توانید داشته باشید.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

دانلو اولیه Initial Block Download چیست؟

در زمان اولین استارت نود بیتکوین شما باید IBD انجام شود. نرم افزار شما شروع به دانلود کل اطلاعات بلاکچین بیتکوین و وریفای کردن تمامی تراکنش های ثبت شده در تاریخ آن می کند. پس از دانلود و Sync شدن این اطلاعات با شبکه بیتکوین Node شما این اجازه را پیدا می کند که صحت و سلامت تراکنش های دریافتی شما را بررسی و تایید یا رد کند. 

مدت زمان دانلود اولیه بستگی به سرعت اینترنت و سیستم کامپیوتری شما دارد و چیزی حدود 700 گیگ در حال حاضر بایستی دانلود شود.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

نود هرس شده یا Pruned Node

هرس کردن نود به شما این امکان را می دهد دیتای قدیمی که دیگر لازم ندارید را بعد از Sync و وریفای شدن از سیستم نود خود حذف کنید و بدین ترتیب فضای ذخیره سازی بسیار کمتری نیاز خواهید داشت.

چنین نودی فقط برای خود شما کاربرد کاملا شخصی پیدا می کند و نمی توانید از آن برای بسیاری سرویس های دیگر استفاده کنید. همچنین نود شما از شبکه حمایت نمی کند و اجازه نمی دهد نود های جدید برای دانلود دیتای اولیه از نود شما هم کمک بگیرند.

تفاوت نود هرس شده فقط در فضای ذخیره سازی اولیه است و از روز راه اندازی به بعد از دیتای مشابه با نود های کامل را ذخیره می کند.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

نود لایتنینگ چیست؟

یک Lightning Node دروازه ورود شما به شبکه لایتنینگ می باشد. لایتنینگ شبکه پرداخت سریع و کم هزینه بیتکوین است که به عنوان لایه ای بالای شبکه اصلی شناخته می شود. این Node معمولا روی همان سیستم نود اصلی بیتکوین اجرا می شود و وظیفه مشابهی در قبال تراکنش های شبکه لایتنینگ دارد.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

آیا می توانم از Node دیگران استفاده کنم؟

بله، می توانید کیف پول خود را به نود دیگران نیز متصل کنید. این کاری است که بطور پیشفرض در کیف پول انجام می شود. به عنوان مثال در Green Wallet شما به نود راه اندازی شده توسط شرکت Block Stream متصل می شوید. خیلی از همین اپلیکیشن ها به شما این امکان را می دهند که Node مورد استفاده را تغییر دهید.

اما به دلایلی که در بالا گفته شد مثل حفظ اطلاعات شخصی و حریم خصوصی و اطلاعاتی مثل Xpub بهتر است نود شخصی خود را داشته باشید. 

اگر دوست مورد اعتمادی دارید که Node راه اندازی کرده باشد هماهنگ شدن با نود ایشان نسبت به استفاده از نود های شرکت های غریبه انتخاب جایگزین بهتری می باشد، اما باز هم بهترین راه مشارکت در پروژه بیتکوین و راه اندازی نود شخصی خودتان است.


پاسخنقل‌قول
    سبد خرید