تالار گفتگوی تخصصی بلاکچین و رمزارزها

افسانه ها

 

حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

بیتکوین ارزش ذاتی ندارد!

بیتکوین توسط اعتبارِ ویژگی های پولی خود پشتیبانی می شود. بیتکوین ارزشمند است زیرا به طور قابل تایید کمیاب است، هر کسی می تواند در هر زمانی دقیقاً بررسی کند که چند بیتکوین در گردش است. بیتکوین ارزشمند است چون امنیت آن توسط میلیون ها دلار سرمایه که صرف راه اندازی مزارع استخراج گسترده شده است تامین می شود. ارزشمند است چون اولین پولی است که هر شخصی با داشتن اتصال به اینترنت می تواند وارد اکوسیستم آن شود.

بیتکوین ارزشمند است چون اعمال تبعیض نمی کند و سانسور نمی شود.


نقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

بیتکوین ناشناس است!

این صحیح نیست! بیتکوین فقط نام مستعار است! بدین معنا که در سطح شبکه بیتکوین هیچ کیف پول و آدرسی به هویت اشخاص در دنیای حقیقی پیوند نخورده اما ناظران و تحلیلگران زنجیره و شبکه بیتکوین می توانند تا حدی پیگیری کنند و روابط بین آدرس ها و افراد را پیدا کنند. اگر شما از یک صرافی با احراز هویت BTC بخرید، آدرس شما به شخص حقیقی شما پیوند می خورد و کلیه نقل و انتقالات بعدی شما در دنیای فیزیکی می تواند پیگیری شود. همیشه دقت کنید که اطلاعات هویتی خود را در اختیار چه اشخاص یا سایت هایی قرار می دهید.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

کد و برنامه بیتکوین به راحتی قابل تغییر است!

کاملا اشتباه است! اصلا بیتکوین به این دلیل مشهور است و گاهی مورد انتقاد قرار گرفته که هر تغییر در ساختار کدنویسی آن بسیار زمان بر و سخت است. دلیلش این است که هر تغییر اساسی در کد بیتکوین باید مراحل بررسی و تست بسیار سختگیرانه ای را بگذارند تا به فاز اجرایی و اعمال شدن روی نرم افزار بیتکوین برسد. گاهی برای یک تغییر در کد بیتکوین نیاز به بروزرسانی بخش های دیگری از آن جهت سازگاری کامل می باشد که آن هم بر حساسیت و زمان اجرای کار می افزاید.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

بیتکوین می تواند کپی شود!

بله، در سطح شبکه شما هم می توانید یک کپی از آن بسازید، خیلی ها هم تا بحال این کار را انجام داده اند و صد ها کپی از بیتکوین ایجاد شده. هر کدام هم تلاش کردند تغییرات و بهینه سازی های مورد نظرشان را اعمال کنند تا محصول بهتری ارائه کنند. اما اکثرا این تغییرات موجب ایراد و عدم اعتماد شده و هرگز موفق نشدند توجه طرفداران بیتکوین را جلب کنند.

این کپی ها معمولا بطور غیر منصفانه و با هدف ثروتمند کردن موسس های آن راه اندازی می شوند. مدل طراحی آنها باعث می شود هر کسی نتواند Node شخصی روی آن شبکه برای خود داشته باشد. این موارد باعث متمرکز شدن این کپی ها و در اختیار چند گروه خاص بودن آنها می شود.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

به اندازه کافی بیتکوین برای مردم زمین وجود ندارد!

در نهایت فقط 21 میلیون بیتکوین تولید می شود که هر یک بیتکوین معادل 100 میلیون ساتوشی می باشد. یعنی 2.1 کوادریلیون ساتوشی یا به عبارتی 2.100.000.000.000.000 ساتوشی جهت گردش در شبکه بیتکوین وجود دارد. با درنظر گرفتن جمعیت حدود 8 میلیارد نفری کره زمین برای هر نفر 262.500 ساتوشی وجود دارد! مقدار زیادی است، اینطور نیست؟


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

بیتکوین پول جنایتکاران است!

بیتکوین یک پول است و هر پولی می تواند توسط خلافکار ها استفاده شود. در سال 2017 حجم تجارت مواد مخدر در جهان حدود 500 میلیارد دلار برآورد شده بود، چیزی حدود 11 برابر ارزش دلاری کل بیتکوین های موجود در همان زمان! پس منصفانه است که بگوییم بیشتر این تجارت بر اساس پول های Fiat مثل دلار و یورو و... شکل گرفته است. همچنین شفافیت نقل و انتقال ها در بلاکچین بیتکوین اتفاقا می تواند مانعی در برابر استفاده های این چنینی باشد.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

کارمزد بالای بیتکوین در آینده می تواند آن را بی مصرف کند!

شبکه بیتکوین کارمزد های خیلی کارآمد و مناسبی دارد. زمانهایی بوده که بطور ناگهانی جهش های هیجانی بزرگی در تعداد معاملات بیتکوین بوجود آمده و باعث شده Fee این شبکه به مقدار زیادی بالا رود. اما در همین 6 ماه گذشته بطور متوسط فی انتقال بیتکوین کمتر از 1 دلار بوده و به نظر نمی رسد در دو سال آینده خیلی تغییر محسوسی داشته باشد. اما اگر هم کارمزد بیتکوین افزایش یابد ما امکاناتی مانند لایتنینگ در اختیار داریم که بیتکوین را مقیاس پذیرتر و هزینه تراکنش های آن را بسیار کمتر می کند.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

ماینر ها بیتکوین را کنترل می کنند

درست است که ماینر ها نقش اساسی در عملکرد شبکه بیتکوین ایفاء می کنند اما نمی توان گفت آن را کنترل می کنند. ماینر ها با انگیزه مالی در شبکه بیتکوین فعالیت مثبت و سازنده دارند. این شبکه نیاز دارد که فقط حداقل کمی بیش از 50% ماینر های آن درستکار باشند تا به عملکرد امن و صحیح خود ادامه دهد.

به فرض اینکه گروهی بخواهد کنترل شبکه را در دست بگیرد باید بیش از 50 درصد از توان پردازشی ماینر ها را در اختیار داشته باشد که در حال حاضر هر ساعت حدود 500 هزار دلار هزینه برایش دارد. اگر هم موفق شوند علیرغم هزینه بالایی که کرده اند، بدلیل سقوط شدید قیمت بیتکوین (در اثر این اتفاق) کار آنها ضرر بیشتری برایشان در پی خواهد داشت.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

زمانی که پاداش Subsidy استخراج بلاک ها صفر شود ماینر ها متوقف می شوند!

فعلا کسی نمی داند در آینده چه اتفاقاتی قرار است بیفتد. در سال 2140 که اخرین بیتکوین ها ماین می شوند معلوم نیست قیمت بیتکوین چند است، حجم گردش مالی و تعداد تراکنش های آن در هر دقیقه چقدر است. اما Subsidy هر بلوک فقط بخشی از پاداش هر بلوک است و مجموع Fee تراکنش های ثبت شده داخل هر بلوک هم مقدار کمی نیست. مخصوصا اگر قیمت بیتکوین در آن دوران افزایش چشمگیری داشته باشد ماینر ها همچنان برای کسب این پاداش به رقابت ادامه می دهند و شبکه بیتکوین به زندگی خود با آرامش و امنیت ادامه خواهد داد.

اگر فی تراکنش ها گران باشد باز هم امکاناتی مانند Lightning وجود دارد که مقیاس پذیری و هزینه تراکنش ها را بصورت معقولی قابل پذیرش می کند. حتی اگر تعداد زیادی از ماینر ها دست از کار بکشند به لطف امکان تغییر سختی شبکه، ماینر های باقیمانده به خوبی ادامه کارکرد شبکه را تضمین خواهند کرد و همچنان بطور متوسط هر 10 دقیقه یک بلوک جدید ثبت خواهد شد.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

ماینینگ برای محیط زیست ضرر دارد!

این درست است که عملیات ماینینگ و مدل proof of work در بیتکوین مصرف انرژی بالایی دارد اما مقدار زیادی از آن در حال حاضر توسط انرژی های پاک و تجدید پذیر تامین می شود. همچنین پدیده ماینینگ بیتکوین دولتمردان را بفکر انداخته که منابع جدیدی مانند گاز طبیعی شعله ور شده را جهت تامین انرژی استخراج بیتکوین استفاده کنند.

مصرف انرژی بیتکوین به میزان محبوبیت و کارکرد آن بستگی دارد، اگر مردم بیشتری برای آن ارزش قائل شوند و از آن استفاده کنند انرژی بیشتری هم برای تامین امنیت و کارکرد شبکه لازم است و اگر هم مورد اقبال قرار نگیرد مصرف انرژی آن کاهش می یابد.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

بیتکوین بسیار پر نوسان است!

بر کسی مخفی نیست که نوسانات قیمتی بیتکوین بسیار شدید است و گاهی تغییرات بسیار بزرگی دارد. این یک ضعف نیست، بیتکوین یک دارایی مالی جدید است که بازار هنوز در حال شناخت و درک آن می باشد. برای همین توصیه شده که برای سرمایه گذاری در جهت کسب سود به آن فکر نکنید ( نات فایننشنال ادوایز 😉 ). با اتخاذ استراتژی خریدهای کوچکتر و مکرر، به طور موثر از نوسانات قیمت بیتکوین چشم پوشی کنید و برای خود با قیمت متوسطی بیتکوین جمع کنید.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

بیتکوین بسیار کند است!

اگر یک کافه از فردا بیتکوین بپذیرد انتظار کشیدن برای کانفیرم شدن تراکنش پرداخت هزینه قهوه به مدت حداقل 10 دقیقه اصلا جالب نیست! اما برای پرداخت های ریز و پولهای کم ما شبکه لایتنینگ را داریم که در کمتر از 30 ثانیه می توانیم با بیتکوین صورتحساب کافه را پرداخت کنیم. البته هنوز به راحتی استفاده از کارت بانکی نیست. ( شاید هم هست چون روز به روز پیشرفت در کیف پول های لایتنینگ صورت می گیرد )

حالا تصور کنید که قصد انتقال 50 هزار دلار به آن سوی دنیا دارید، چه چیزی بهتر از رمزارزها مانند بیتکوین می تواند این انتقال را برای شما انجام دهد؟ هزینه حواله بسیار کمتر و زمان 10 دقیقه ای تا اولین کانفیرم! آیا هنوز بیتکوین از نظر شما کند است؟


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

استفاده از بیتکوین سخت است!

سختی یا سادگی استفاده از بیتکوین در وهله اول به کاربر بستگی دارد! برای من بسیار آسان است اما برای مادر بزرگم غیر ممکن است! اصلا همین رمز پویا برای خرید های اینترنتی در کشور خودمان هنوز برای خیلی ها بسیار سخت است در حالی که برای برخی دیگر از ابتدا بسیار ساده بود. اما به هر حال هنوز می توان گفت کارت کشیدن در یک فروشگاه راحتتر از پرداخت با بیتکوین است: بیرون آوردن موبایل، اجرای اپلیکیشن کیف پول، اسکن QR code و ارسال بیتکوین و سپس منتظر ماندن تا اولین کانفیرم

اما این یک تکنولوژی جدید است و هر روز درحال توسعه و بهینه سازی می باشد و مطمئنا خیلی زود راهکارهای پرداخت بسیار ساده برای آن ابداع می شود کما اینکه کیف پولهای حضانتی لایتنینگ فعلا این راحتی را به ارمغان آورده اند.


پاسخنقل‌قول
    سبد خرید