تالار گفتگوی تخصصی بلاکچین و رمزارزها

اشتباهات متداول

 

حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

جایگزین های بیتکوین

اکوسیستم کریپتو از پروژه ها و ارزهای مختلف با ادعای جایگزین بیتکوین پر شده است، همه آنها ادعای نامتمرکز بودن و بهتر بودن از بیتکوین را دارند ولی بسیاری از آنها پروژه های دروغین با هدف کلاهبرداری هستند. شرکت در این پروژه ها و سرمایه گذاری روی ارزهای آنها بسیار وسوسه کننده است، آنها جدید و ارزان هستند و توسعه دهندگان آن پروژه ها خیلی زیبا و جذاب آنها را معرفی می کنند.

در حقیقت اکثر این پروژه ها چیزی نیستند جز بازاریابی با تبلیغات و ادعاهای زیبا. در مورد سرمایه گذاری روی هر پروژه ای بسیار بررسی و تحقیق کنید و البته هیچکدام جایگزینی برای بیتکوین نخواهند بود!


نقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

خرید بیتکوین همراه با احراز هویت

خرید بیتکوین با احراز هویت در صرافی های آنلاین بسیار ساده و سریع است. حرف ما این نیست که شما نباید چنین کاری بکنید اما می خواهیم با ریسک های آن آشنا باشید.

زمانی که شما در این وبسایت ها ثبت نام می کنید مدارک هویتی مانند پاسپورت و کارت شناسایی به آنها ارئه می دهید. بدین ترتیب آدرس کیف پول مقصد بیتکوینی که از این سرویس دهنده ها خریداری می کنید با هویت شما در دنیای حقیقی پیوند می خورد. پس از آن با توجه به ماهیت بیتکوین و شفاف بودن اطلاعات بلاکچین آن، کلیه تراکنش های بعدی شما و نفرات بعدی تا حدود زیادی قابل ردیابی در دنیای واقعی خواهد بود.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

عدم آشنایی با دیگر روش های خرید بیتکوین

خب اگر شما نمی خواهید بیتکوین احراز هویت شده خریداری کنید چه انتخاب های دیگری دارید؟

سرویس های مثل Bisq یا HodlHodl راه اندازی شده اند و با روش های امانتی این امکان را به شما می دهند تا با شخصی ناشناس در آن سوی دنیا بدون نیاز به احراز هویت و kyc اقدام به معامله بیتکوین بکنید. البته اینکار به سادگی خرید از صرافی های آنلاین همراه با KYC نیست.

همچنین شما می توانید از افراد فامیل یا دوستان و اطرافیان خود بیتکوین تهیه کنید، کافیست پرس و جو کنید افراد زیادی هستند که از بیتکوینر بودن آنها هنوز خبر ندارید!

 


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

هنوز Node بیتکوین راه ننداخته اید؟

ساده است: اگر شما نود بیتکوین خود را ندارید، پس در حال استفاده از نود شخص دیگری هستید، کسانی که احتمالا اصلا آنها رانمی شناسید!

کیف پولی که به نود شخصی شما متصل شده باشد شما را از تکیه به دیگران کاملا مستقل می کند و شما را در حفظ اطلاعات و حریم خصوصی خود بسیار کمک می کند. همچنین وقتی کیف پول شما به نود شخصی شما متصل است خیالتان کاملا راحت است که اطلاعاتی که مشاهده می کنید کاملا صحیح و بدون مشکل است و تمام شرایط Node شما را رعایت کرده است.

امروزه راه اندازی نود های شخصی بسیار ساده شده است، کافیست کمی گوگل کنید.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

نگهداری بیتکوین داخل صرافی

خب شما از یک صرافی با احراز هویت بیتکوین خریده اید و چون هنوز اطلاعات کافی در مورد کیف پول ها ندارید آن را داخل همان صرافی نگهداشته اید! اگر شما داخل یک صرافی بیتکوین دارید، بهتر است بگوییم بیتکوین ندارید! شما فقط یک IOU دارید! (I Owe You) یعنی یک وعده از طرف صرافی که می گوید به شما فلان مقدار بیتکوین بدهکار است!

بهتر است هر چه سریعتر بیاموزید که کیف پولی برای خود محیا کنید که کنترل کلیدهای خصوصی آن در اختیار خودتان باشد و بیتکوین های خود را از صرافی به آن منتقل کنید. 

تا بحال چندین بار صرافی های مختلف هک شده اند یا به دلایل دیگری بیتکوین هایشان را از دست داده اند که در نهایت باعث مالباختگی مشتریانشان شده اند. این توصیه را به شدت جدی بگیرید تا شما جزو مالباختگان بعدی نباشید.

 


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

ارسال کلید خصوصی به دیگران

شکر خدا تا به حال اینک کار را نکرده ام اما متاسفانه خیلی ها را دیدم که مرتکب این اشتباه شده اند! در حال حاضر علی الخصوص در گروه های تلگرامی و ... هنگامی که مشکلی در مورد بیتکوین دارید و سوالی می پرسید به شدت مورد هدف افراد شیاد قرار می گیرید که پیام های خصوصی به عنوان پشتیبان صرافی یا کیف پول به شما می دهند و ادعای کمک می کنند و شما را به مسیری مثل سایت های ساختگی و phishing می کشانند تا کلمات بازیابی یا کلید خصوصی شما را از زیر زبانتان خارج کنند!

سارقان همچنین روش هایی دارند مثل ایردراپ های ساختگی و یا توکن های جعلی که به کیف پول های شما ارسال می کنند تا شما بابت دست یابی به آنها در دام دزدها بیفتید!

هرگز و به هیچ وجه کلمات Seed یا کلید خصوصی خود را به هیچ کس ندهید! مخصوصا به افراد ناشناس در اینترنت! این کلمات را جایی نگهداری کنید که حتی برای خودتان هم دم دست نباشد!


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

نگهداری از کلمات Seed به روش ناامن

12 یا 24 کلمه  Seed یا عبارات بازیابی کیف پول، کلید بیتکوین و درگیر ارزهای شماست. هر کسی به این کلمات دسترسی پیدا کند می تواند کل دارایی شما برداشت کند. شما باید به طریقی بسیار امن این کلمات را برای خود نگهداری کنید اما به گونه ای نباشد که خدای ناکرده خودتان هم فراموش کنید آنها را کجا گذاشته اید یا ترتیب چیدمان این کلمات چگونه بوده و...! 

  • اصلا ایده خوبی نیست که این کلمات را روی کامپیوتر یا موبایل و ایمیل و سایر فضاهای آنلاین نگهداری کنید!

هر لحظه ممکن است یک آلودگی ویروسی جدید دسترسی هکر ها به این کلمات را باز کند. حتی دیده شده تعمیرکار گوشی موبایل نامردی در حق مشتری خودش کرده! 


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

ارسال به آدرس اشتباه

باید بابت فراهم شدن امکان اسکن QR code و همچنین سیستم های خطایابی اضافه شده در نرم افزار والت ها شکرگزار بود که بسیار در این زمینه به ما کمک می کنند و تا حد زیادی جلوی این اشتباه را می گیرند. آدرس های بیتکوین رشته بلندی تشکیل شده از حروف و ارقام می باشد و بسیار خوب است که استفاده از QR code را تمرین کنید و استفاده از copy/paste کردن آدرس ها هنگام ارسال بیتکوین به دیگران به حداقل برسانید.

  • حتما قبل از تایید نهایی ارسال آدرس دریافت کننده را بصورت چشمی کنترل کنید و از صحیح بودن آن اطمینان حاصل کنید! فقط چند ثانیه وقت شما را می گیرد.
  • بیتکوینی که به هر آدرسی ارسال می کنید تقریبا غیر قابل بازگشت است، پس حتما دقت کنید که به آدرس صحیح ارسال می کنید.

بدافزارهایی روی موبایل ها و البته بیشتر روی سیستم ویندوز مشاهده شده که موارد copy شده شما را همواره کنترل می کنند و اگر متوجه شوند که شما یک آدرس بیتکوین یا اتریوم و غیره در حافظه copy نموده اید خیلی سریع آن آدرس را با آدرس مشابه متعلق به هکر در حافظه سیستم شما جایگزین می کنند و هنگامی که paste می کنید آدرسی وارد می شود که هیچ ارتباطی به شما و گیرنده مورد نظر شما ندارد و متعلق به یک شیاد است! این اتفاق حتی ممکن است زمانی که شما قصد دارید آدرس خود را در یک پیامرسان مانند تلگرام برای دوستی بفرستید بیفتد و شما آدرسی را برای طرف خود ارسال کنید که متعلق به شما نیست! پس بطور خیلی جدی همیشه و در هر نرم افزاری، هر آدرسی که copy می کنید با آدرسی که paste می شود را بطور چشمی مقایسه کنید.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

هیجان زده شدن

هر چه بیشتر می آموزید بیشتر در مورد بیتکوین شگفت زده می شوید! حتی خود من هم اینگونه هستم! سعی کنید هیجان زده یا به اصطلاح جوگیر نشوید و با عجله بیش از توان مالی خود برای سرمایه گذاری روی بیتکوین ریسک نکنید. بیتکوین جوان است و بازار بسیار پر فراز و نشیبی دارد، هرگز مقداری خریداری نکنید که تحمل ضرر احتمالی حاصل از آن را نداشته باشید. 

مثلی در بین طرفداران بیتکوین رواج دارد که می تواند یک قانون برای شما باشد: متواضع باشید و ساتوشی پس انداز کنید!


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

ترید کردن

قیمت دلاری بیتکوین بسیار پر نوسان و کم ثبات است. نوسان بیش از 20 درصد در یک روز معمولی هم برای آن غیر عادی نیست! اگر شما تجربه کافی نداشته باشید و بخواهید وارد بازار معاملات و نوسان گیری از قیمت بیتکوین شوید خیلی زود پول های خود را از دست خواهید داد.

اگر قصد دارید وارد حرفه ترید کردن بیتکوین و دیگر ارزها بشوید به آموزش، مطالعه و تمرین بسیار زیادی نیاز دارید.


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

خود را لو ندهید

بقول معروف Doxxing yourself نکنید! همانطور که در دنیای واقعی افراد بسیاری سعی می کنند دارایی شما را به چنگ بیاورند، در فضای مجازی نیز خطرات بسیاری در کمین است! صحبت کردن در مورد داشتن بیتکوین و مقدار آن در گروه های اینترنتی یا حتی خارج از اینترنت می تواند شما را به یک هدف برای سارقان و شیادها تبدیل کند! 

یک راه مناسب برای کسی که در مورد بیتکوین در فضای مجازی فعالیت می کند این است که با یک هویت مجازی و ناشناس و کاملا جدا از هویت واقعی خودش وارد این فضا شود! 


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

کمک نخواستن

این اشتباه را مرتکب نشوید! افراد بسیار خوبی در کامیونیتی بیتکوین حاضر هستند به شما کمک کنند. صدها گروه تلگرامی، صفحات GitHub و یا reddit و همچنین فعالان توئیتر و تالارهای گفتگو مثل همین وبسایت آماده ارائه راهنمایی و کمک کردن به شما هستند. فقط موارد امنیتی و حفظ حریم خصوصی خود را جدی بگیرید.

از هر چیزی که در مورد آن مطمئن نیستید، سوال بپرسید! 


پاسخنقل‌قول
حامد ریحانی
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 482
شروع کننده موضوع  

عدم استفاده از 2FA

تقریبا همه فعالیت های آنلاین ما اینروز ها با یک اکانت ایمیل مرتبط شده است. اگر به ایمیل شما نفوذ شود یک درب خیلی مهم به داخل زندگی شما برای سارقان باز می شود! استفاده کردن از گزینه تایید هویت 2 مرحله ای یا Two factor authentication یک لایه امنیتی بسیار قوی در مقابل هکر ها جهت محافظت از دیتای شما ایجاد می کند.

برای فعالسازی 2FA تا حد امکان از SMS استفاده نکنید چرا که این روزها خواندن اطلاعات پیامک های شما توسط بدافزارها بسیار راحت شده. از برنامه هایی مانند Google Authenticator استفاده کنید و ترجیحا برای دریافت کد تایید از این اپلیکیشن ها آنها را روی گوشی دیگری نصب و استفاده کنید.


پاسخنقل‌قول
    سبد خرید